Lenovo: Difference between revisions
From cchtml.com
| Line 14: | Line 14: | ||
|Working | |Working | ||
|SLED10,SLED10-SP1,openSUSE10.3 | |SLED10,SLED10-SP1,openSUSE10.3 | ||
|- | |||
|Thinkpad T43p | |Thinkpad T43p | ||
|MOBILITY FireGL V3200 | |MOBILITY FireGL V3200 | ||
| Line 24: | Line 25: | ||
|Working | |Working | ||
|SLED10-SP1,openSUSE10.3 | |SLED10-SP1,openSUSE10.3 | ||
|- | |||
|Thinkpad T60p | |Thinkpad T60p | ||
|FireGL V5200 | |FireGL V5200 | ||
Revision as of 18:11, 7 December 2007
Lenovo purchased the PC business unit of IBM.
Laptops
| Model | Graphics | Status | Distributions | Notes |
|---|---|---|---|---|
| Thinkpad T43 | Radeon Mobility X300 | Working | SLED10,SLED10-SP1,openSUSE10.3 | |
| Thinkpad T43p | MOBILITY FireGL V3200 | Working | Ubuntu Gutsy | Suspend/Resume, OpenGL |
| Thinkpad T60 | Radeon Mobility X1400 | Working | SLED10-SP1,openSUSE10.3 | |
| Thinkpad T60p | FireGL V5200 | Working | Fedora Core 6, Ubuntu Feisty | Suspend/Resume, OpenGL |
| Thinkpad T60p | FireGL V5250 | Not Working | ||
| Thinkpad R60 | Radeon Mobility X1400 | Working | ||
| Thinkpad Z60m | Radeon Mobility X600 | Working | ||
| Thinkpad Z61p | MOBILITY FireGL V5200 | Working |